FarmFacts Hungary Kft.

Hogyan végezzünk változó tőszámú kukoricavetést hatékonyan?

Ahogy közeledik a tavasz, egyre több gazdálkodóban merül fel a kérdés: milyen kukorica hibridet és milyen tőszámot érdemes választani az egyes táblákhoz? Ahol pedig adott a precíziós gazdálkodási technológia, ott már a változó tőszámú vetés is reális lehetőségként kerül előtérbe.

Hogyan működik ez a gyakorlatban gyorsan, egyszerűen de mégis pontosan és megbízhatóan?

Miért érdemes változó tőszámmal vetni a kukoricát?

kukoricatermesztés során az utóbbi években gyakran kellett szembenéznünk olyan kihívásokkal, mint az extrém aszály, a szélsőséges hőhullámok és a csapadékeloszlás kiszámíthatatlansága. Ezeknek a rizikófaktoroknak a hatását – legalább részben – mérsékelhetjük a megfelelő fajta- és technológiaválasztással.

Íme 3 meggyőző érv a változó tőszámú vetés mellett

  1. Nagyobb hozam ott, ahol a termőföld ezt megengedi
    A jobb adottságú területeken sűrűbb vetéssel maximalizálható a hozam – így az erőforrások a legjobb részekre koncentrálhatóak.
  2. Kevesebb vetőmag, kisebb költség
    A gyengébb területeken felesleges a magas tőszám – itt csökkenthető a vetőmagmennyiség, amivel érezhető költségmegtakarítás érhető el.
  3. Fenntarthatóbb gazdálkodás
    A precíziós vetés a termelés folyamán kevesebb inputanyagot, kisebb környezeti terhelést és optimalizált tápanyag-hasznosulást eredményez.

Milyen adatok alapján készüljön a vetési térkép?

Még a legmodernebb vetőgépek sem tudják kompenzálni, ha a vetési döntéseinket hibás vagy bizonytalan forrásból származó információkra alapozzuk. Emiatt mi kizárólag a TalkingFields alaptérképek használatát javasoljuk a változó tőszámú kukoricavetés megtervezéséhez. Tapasztalataink alapján ez a térkép az abban összesűrített több száz műholdfelvétel kiértékelése miatt kiválóan alkalmas a precíziós vetéstervek raszteralapú elkészítésére. Ezáltal sokkal pontosabb és finomabb vetőmageloszlást lehet létrehozni, mint a menedzsment zónák használatával.

Miért jobb a TalkingFields térkép más megoldásoknál?

  • Az elmúlt 5-7 év több száz műholdfelvételeinek feldolgozásán alapul
  • Csak a statisztikailag igazolt eltéréseket tartalmazza
  • Biomassza-alapú mérési módszert használ NDVI vagy hozamtérkép helyett
  • 10x10 méteres raszterméret – 100 m²-es pontosság
  • A vetési térkép is ilyen részletességű, szemben a hagyományos, több hektáros zónákkal

Vetési térkép gyorsan és pontosan a Smart Farming segítségével

A TalkingFields Alaptérképek használatával egy megfelelő szoftverben néhány lépésben elkészíthető az applikációs térkép. Ezeket célszerűen SHP és/vagy ISOXML formátumban érdemes exportálni. Így a legtöbb fedélzeti monitorral kompatibilis a kijuttatási térkép, a vetés innen már a változó tőszámmal történik.

Összefoglalás

A kukorica változó tőszámú vetése nemcsak a hozamnövelés, hanem a precíziós inputfelhasználás szempontjából is előnyös stratégia. Ha megbízható alapokra szeretne építkezni, válassza a TalkingFields Alaptérképeket a biztos tervezéshez.

Kukoricavetés
crossmenuchevron-down