Miután egyszeri mérésről van szó, így minden torzító tényező (vadkár, kelési probléma stb.) is megjelenik a hozamtérképen. Akkor van ennek nagy jelentősége, ha a precíziós gazdálkodás során a hozamtérkép alapján készítünk applikációs térképet helyspecifikus tápanyagutánpótlásra vagy változó tőszámú vetésre. Kijuttatási (applikációs) térképek készítéséhez vannak jobb alapinformációt szolgáltató megoldások, mint pl. a TalkingFields térképek, vagy az NDVI térképek.
Nagy előnye ennek az adatgyűjtési módszernek, hogy a betakarítással egy menetben történik, nem igényel külön munkát. A hozamtérkép a ténylegesen betakarított termés mennyiségét és víztartalmát határozza meg, ezért nagyon jó visszajelzése az egész évi munkánk eredményességének.
Ma már a műholdak segítségével távérzékeléssel is lehet hozamtérképet készíteni, sőt a TalkingFields Hozamprognózis-térkép már 2-4 héttel az aratás előtt is nagypontossággal jelzi a várható eredményeket.
A hozamtérképek feldolgozása és kiértékelése is komoly feladat, mely megfelelő szoftvert igényel. A helyzetet bonyolítja, ha az üzemben több különböző gyártmányú monitor végzi az adatgyűjtést. A NEXT Farming Pro programcsomag fejlesztése során nagy hangsúlyt fektettünk arra, hogy mind a John Deere, mind a Claas, mind az AGCO gépcsalád, mind a New Holland kombájnok hozamméréseit kezelni tudjuk. A hozamtérkép szoftveres feldolgozásával nemcsak a megjelenítést tehetjük árnyaltabbá, hanem lehetőségünk van egyes az aratáskor elkövetett mérési hibák kijavítására is. Itt a leggyakoribb eset az, amikor a kombájn hozammérőjét nem, vagy rosszul kalibrálják és csak a termény mérlegeléskor derül ki, hogy sem a mennyiség, sem a nedvességtartalom nem stimmel. Ezt a programba beolvasott hozamadatok szoftveres rekalibrálásával korrigálhatjuk.
A mezőgazdaság digitalizációjával előtérbe kerül a hozamtérképek távérzékeléssel történő készítése (Talking Fields térképek). A műholdas felvételek ilyen használatát segíti, hogy azok mindenki számára elérhetőek, nincs külön beruházási szükségletük, és a korábbi évekről visszamenőleg is készíthető hozamtérkép. A Talking Fields térképek továbbá arra is alkalmasak, hogy az utolsó 5 év több száz, a vegetációs időszakban készült felvételei adatait egyetlen térképben összegezzék és ezáltal egy, a hozamtérképnél sokkal megbízhatóbb képet adjanak a táblán belüli termőképesség különbségeiről.
Ha Ön is szeretné jobban kihasználni a hozamtérkép előnyeit, keressen minket bizalommal!