Miért használjunk TalkingFields térképeket?
1. Precíziós gazdálkodás támogatása: A műholdas térképek segítségével pontos információkat lehet kapni a talaj állapotáról, a növények egészségéről és a termés fejlettségi szintjéről. Ez lehetővé teszi a termelők számára, hogy célzottan alkalmazzák a műtrágyát, növényvédő szereket vagy öntözést, ami növeli a termés hatékonyságát és csökkenti a költségeket.
2. Nagy területek átfogó megfigyelése: A műholdas térképek lehetővé teszik nagy mezőgazdasági területek egyszerre történő megfigyelését, ami gyors és széleskörű adatgyűjtést biztosít. Ez segít a gazdáknak a hatékony területkezelésben és a potenciális problémák korai felismerésében.
3. Időbeli változások nyomon követése: A műholdak folyamatosan frissítik a térképeket, így a gazdák könnyedén követhetik a növények növekedését, valamint a termőföld állapotában bekövetkező változásokat. Ez segít a helyes döntések meghozatalában, például az aratás optimális időzítésében.
4. Gazdasági és környezetvédelmi előnyök: A térképeken alapuló precíziós gazdálkodás révén kevesebb műtrágya és vegyszer kerül felhasználásra egységnyi termék előállításához. Ez a költségek csökkentésén túl a környezeti terhelést is mérsékeli. A műholdas térképek segítenek a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatok kialakításában.
5. Teljeskörű kompatibilitás farm-menedzsment szoftverekkel: A TalkingFields térképek standard formátumokat (SHP és XML) használnak, így egyszerűen importálhatók minden térképeket kezelni képes programba. A térképek alkalmasak kijuttatási (applikációs) térképek készítéséhez is.
A TalkingFields térképek típusai
A gazdálkodói tevékenységeket sokféle TalkingFields térkép segíti, ezért az alábbiakban röviden ismertetjük a legfontosabb térképtípusokat és felhasználásuk ajánlott körét.
Alaptérkép
A TalkingFields Alaptérkép az elmúlt 5-7 év vegetációs időszakban készült biomasszafelvételek (Sentinel) adatainak teljesen automatizált kiértékelésével készül. A térkép 10 méter x 10 méter felbontásban áll rendelkezésre. A többszáz légi felvétel kiértékelésénél az algoritmus csak az ismétlődő motívumokat veszi figyelembe, így az egyszeri tényezők (pl. vetőmagprobléma, jégkár stb.) nem befolyásolja az alaptérkép értékeit. Ez a térkép kiválóan alkalmas arra, hogy
- megismerjük a táblán belüli eltéréseket
- kijuttatási (applikációs) térképet készítsünk változó tőszámú vetésre
- kijuttatási (applikációs) térképet készítsünk tápanyagutánpótlásra
Zónatérkép
A TalkingFields Zónatérkép az alaptérképből származik. A zónatérkép a hasonló termőképességű területeket fogja össze átlagosan 3 hektár méretű digitális zónákká. Így válik a pontos adatokon nyugvó precíziós talajmintavétel elengedhetetlen részévé.
Öntözéstérkép
A precíziós öntözés alkalmazásának fő célja a növények vízellátásának optimalizálása, a terméshozam maximalizálása és a vízfelhasználás minimalizálása, tehát a lehető legnagyobb haszon realizálása a termőterületen.
Az elemzések alapján hetente készül kijuttatási (applikációs) térkép az öntözött táblára a pontos, helyspecifikus vízpótláshoz.
Hozampotenciál-térkép
A hozampotenciál-térkép a döntéstámogatás területén nyújt hasznos segítséget. A térkép alkalmazásával megtudjuk, hogy egy adott növény a kiválasztott termőhelyen potenciálisan milyen hozamot érhet el. Mindezt úgy, hogy optimális tápanyagellátást feltételezünk és figyelembe vesszük a valós helyi klimatikus- és talajviszonyokat, öntözés nélkül.
Nitrogén kijuttatási térkép kalászosokhoz
Ez a térkép a helyspecifikus nitrogénellátást biztosítja a kalászos gabonák műtrágyázásához, így garantált, hogy a tápanyagutánpótlás mennyisége nem lesz feleslegesen sok, vagy olyan kevés, amely nem elegendő a gabonanövények fejlődéséhez.
Ezzel a térképpel a táblán lévő biomassza mennyiségét 10 méter x 10 méter felbontásban láthatjuk és mellé megkapjuk az optimális nitrogén mennyiség kijuttatási térképeit is.
Nitrogén kijuttatási térkép repcéhez
Ezzel a kifejezetten repceállományhoz készült térképpel nemcsak a repceállomány aktuális fejlődési állapotát, hanem a statisztikailag valószínű jövőbeni fejlődését is megismerhetjük, ezáltal lehetőséget nyújt a tápanyag-utánpótlás még pontosabb megtervezéséhez.
Levélfelület és klorofill térkép
Mivel a klorofilltartalom a nitrogénellátás indikátora, ezért nagyban segíti a növényvédelmet a levélfelület mélyebb ismerete.
A levélfelület és klorofill térkép használatával pontos információkhoz juthatunk az aktuális biomassza mennyiségéről és a szántóföldi növényállományunk fejlődéséről. A térképeket 10 naponta kapjuk meg a vegetációs időszak teljes hosszában (max. 6 hónap), a levélfelületek méretét m²/m² és a levél klorofilltartalmát pedig µg/cm² mértékegységben láthatjuk.