FarmFacts Hungary Kft.

Hogyan lehet igazán hatékony a precíziós gazdálkodás?

A digitalizáció kikerülhetetlen, és lenyűgöző gyorsasággal terjed a mezőgazdaságban is. A precíziós gazdálkodás egy olyan eszköz, amely szinte minden területen segíti a gazdaságokat és tehermentesíti a gazdákat.

Mit jelent a precíziós gazdálkodás?

A precíziós gazdálkodás egy olyan gazdálkodási rendszer, amelynek alapja, hogy minden munkafolyamatban modern technológiát alkalmazunk. Ez a fajta mezőgazdasági megközelítés minden területen felhasználja a legújabb technológiákat, számítógépes szoftvereket, szenzorokat és egyéb eszközöket a mezőgazdasági termelés optimalizálására.
Az ilyen technológiák lehetővé teszik a termőterületek pontosabb és hatékonyabb kihasználását, az inputok és költségek csökkentését, valamint a környezeti hatások minimalizálását.

Milyen céljai vannak a precíziós gazdálkodásnak?

A precíziós gazdálkodás célja a hatékonyság, a termelékenység és a fenntarthatóság növelése a mezőgazdaságban azáltal, hogy pontos és mindig az aktuális információk alapján segítse a döntéshozatalt. Ha kihasználjuk a precíziós gazdálkodásból adódó lehetőségeket, akkor növelhetjük a bevételeinket és csökkenthetjük a költségeinket.

Milyen hasznokat hozhat?

A precíziós gazdálkodás akkor tud hasznot hozni a gazdálkodóknak, ha a számukra legmegfelelőbb terméket, illetve szolgáltatást választják és a gazdaság egyéni igényeire is megoldást tud kínálni. Nagy előny, ha a precíziós gazdálkodással összefüggő lehetőségek minél szélesebb kínálatát lefedik a választott cég által biztosított szolgáltatások, amelyek egymással, illetve a legtöbb gyártócég gépeivel is használhatók és valóban kompatibilis rendszert alkotnak.

Miért van szükség adatokra a precíziós gazdálkodásban?

Az egész helyspecifikus, adatokra alapozott gazdálkodásra egy egymásra épülő rendszerként érdemes tekinteni, amelyben mindennek az alapja az adat. Különféle adatokat kell összegyűjteni és összekapcsolni egymással, hogy egy igazán optimalizált termelési folyamatot hozhassunk létre. Az így kapott adatokból lehet levonni a leghasznosabb következtetéseket és ez alapján lehet meghozni a legjobb döntéseket is gazdaságunk szempontjából.
A különböző adatok egyesével is érdekes dolgokra képesek rávilágítani, de igazán komplexen akkor lehet megismerni és fejleszteni egy gazdaság működését, ha minden termelési folyamatot egyszerre átlátunk és pontosan ismerünk.
Minél több és részletesebb információval rendelkezünk a talaj állapotáról, a táblán belüli termőképesség különbségeiről és a növények aktuális állapotáról, annál inkább lehetőségünk van az adott helyzetre leginkább alkalmas technológiai megoldást választani.

Milyen területekre kínál megoldást a precíziós gazdálkodás?

Távérzékelés

A műholdas távérzékelési adatok központi elemei a precíziós gazdálkodásnak. Homogén tábla szinte nem is létezik. A műholdas távérzékelés adatai megbízhatóan adják vissza a táblán belüli különbségeket, legyen szó hosszú idősoros megfigyelésekről vagy a növényállomány pillanatnyi állapotáról. Ezzel az információval rendelkezésre áll a legfontosabb alap a komplex döntések meghozatalához.
Az adatok segítségével optimálisan megtervezhető a talajmintavétel, amellyel részletesen megismerhető a heterogenitás oka. A műholdas távérzékelési adatokkal egyszerűen és hatékonyan tervezhető a vetés, a műtrágyaszórás és a növényvédelem. Precíziósan, helyspecifikus kijuttatási mennyiségekkel javítható a növényállomány minősége úgy, hogy egyben a környezetet is kíméljük.

Talajvizsgálat

A legfontosabb tápanyagok vizsgálata a talajban elengedhetetlen feltétele az üzem sajátosságaihoz igazodó és gazdaságos tápanyag-utánpótlásnak. Csak egy jól tervezett, gondosan végrehajtott GPS alapú precíziós mintavétel biztosít valóban reprezentatív talajmintát. A mintavételt követő laboranalízis ezután valósághűen megmutatja, hogy a tábla mely részén áll vagy állhat fenn kedvezőtlen tápanyagellátás a növények számára.
Egy megbízható talajvizsgálat tartalmazza a tápanyag-térképeket, a táblakiértékeléseket és a tápanyag-utánpótlási tervet.

Tápanyagkijuttatás

A tápanyagok kijuttatásánál fontos célkitűzés, hogy minél kisebb mennyiséggel érjünk el minél nagyobb hozamot. Ehhez tudnunk kell, hogy pontosan mekkora mennyiséget és pontosan hova érdemes kijuttatni az adott táblán.
A műholdas távérzékelés és a precíziós talajvizsgálat mellett ebben segítheti a gazdálkodókat egy nitrogénszenzor, amely már egyből, a táblán történő haladás közben felismeri a növényállomány vitalitásbeli és biomassza különbségeit. A szenzorok, melyek aktív fényforrással rendelkeznek, már a kismértékű eltéréseket is megbízhatóan felismerik.

Meteorológiai állomások

A meteorológiai állomás olyan integrált rendszer, amely képes az időjárási adatok rögzítésére, dokumentálására, elemzésére és előrejelzésére is. Pontos és megbízható adatokkal segíti a gazdálkodókat a mindennapokban, ezenkívül prognózismodellek is elérhetők a különböző növényeket érintő betegségek előrejelzésére.
Minden meteorológiai állomás teljesen függetlenül működik, tehát szabadon elhelyezhető az adott területen és ott rögzíthet adatokat, ahol ez a gazdálkodás számára leginkább fontos. A beérkező adatok alapján pontos betegség- és kártevőmodellek számíthatók ki. Az időjárás-előrejelzés folyamatosan tanul az állomás adataiból, így napról napra pontosabbá válik.

Használja ki a precíziós gazdálkodás top 5 előnyét!

  1. Lássa át a gazdasága minden adatát, hiszen ez a jó döntések alapja.
  2. Önállóan készíthet kijuttatási terveket.
  3. Az elvégzett munkák eredményeit is felhasználhatja, így a terv mellett a tényadatok is mindig rendelkezésére állnak.
  4. A legmodernebb eszközök közül választhat, vagy akár mindegyik előnyeit kihasználhatja! Professzionális farm-menedzsment szoftver, N-szenzor, drón, műholdas térképek és meteorológiai állomások adatait érheti el, amelyek mindig a legnagyobb hatékonyságot biztosítják gazdasága számára.
  5. Egy kézből kap minden szolgáltatást, így garantáltan minden mindennel együttműködik.

Összegzés/zárszó

A precíziós gazdálkodás előnyeivel érdemes élnie minden gazdálkodónak, hiszen a költségek csökkentése mellett mindig optimálisan tervezhető az összes gazdálkodást érintő tevékenység és ezáltal hatékonyabb, eredményesebb lesz a működése.

NDVI térkép egy szántóföldi tábláról
crossmenuchevron-down