FarmFacts Hungary Kft.

Honnan tudjuk pontosan, hogy mikor érzik jól magukat a növényeink?

Amikor a növényeink jól érzik magukat, a körülmények adottak a fejlődésükhöz, akkor zöldellenek, ilyenkor az NDVI értékeik is közel vannak az optimumhoz.

Éppen ezért rendkívül fontos, hogy az állományunk NDVI értékeit folyamatosan figyelemmel kísérjük, hiszen így szükség esetén gyorsan reagálhatunk az esetleges kedvezőtlen fejleményekre.

Mi az az NDVI érték?

Az NDVI (normalizált vegetációs index) az a mutató, amelyet a növényzet vegetációs aktivitásának mérésére használunk. Mértékéből következtethetünk a növények fejlettségére és nitrogénellátottságára.

Mit mutatnak az NDVI adatok?

A kapott adatok nemcsak hasznos információt nyújtanak a táblán belüli heterogenitás megítélésében, hanem felhívhatja figyelmünket a táblán belül előforduló problémák (belvíz, elhúzódó kelés, tápanyaghiány, vadkár, növényeket érintő betegségek) előfordulására is.

Hogyan működik ez a gyakorlatban?

A növényzetben található klorofill mérsékelten veri vissza a látható fénytartomány sugarait, a közeli infravörös tartományban ugyanakkor erősebb a visszaverődés. Ennek értelmében minél nagyobb a mérhető elnyelődés a látható tartományban, és minél nagyobb a visszaverődés az infravörösben, annál fejlettebb a vegetáció az adott területen. Az NDVI értékek a számítási módból fakadóan 0 és 1 közötti értéket adhatnak, ahol a magasabb érték a jobb.

A növényzet sűrűségének diagnosztizálására is jól használható, ebből pedig a kelés, a csírázás és a fejlődés egyenletességére, egyszóval az állomány egységességére is tudunk következtetni.

Az NDVI térképek használata a gyakorlatban leginkább a fejtrágyázás kijuttatási térképeinek készítésénél jelentkezik.

Az NDVI értékeket többféle módon is meghatározhatjuk, melyek közül az alábbiak a leggyakoribbak:

  • Távérzékeléssel, műholdfelvételek használatával: ebben az esetben bárhonnan, bármikor elérhetőek és használhatóak az NDVI térképek, feltéve, hogy az időjárási viszonyok lehetővé tették a használható légifelvételek készítését abban az időpontban, amikor a műhold éppen a táblánk fölött haladt el.
  • A GreenSeeker Profi nitrogénszenzor használatával, amellyel valós időben is lehet műtrágyaszórót, permetezőt vezérelni az NDVI értékek alapján, melyekből természetesen térkép is készül. A növényekhez közel lévő szenzorok pontos és részletes információt szolgáltatnak a vegetációs indexről. Sem a felhő, sem a sötétség nem akadályozza a mérést.
  • Drón használatával, amikor a repülés magassága jóval a nitrogénszenzor mérési magassága fölött van, viszont a műholdnál sokkal közelebb a növényállományhoz.

NEXT Farming Pro program tartalmaz egy Térképszerver modult, melynek segítségével az NDVI térképekkel nagyon egyszerűen dolgozhat, ráadásul most 30 napig ingyenesen kipróbálhatja!

NDVI térkép egy szántóföldi tábláról
crossmenuchevron-down