FarmFacts Hungary Kft.

Így lesz valóban precíziós a talajvizsgálat

A földet, amin gazdálkodunk pontos vizsgálatok nélkül nem ismerhetjük meg igazán. Precíziós talajmintavételre azért van szükség, mert a legfontosabb tápanyagok vizsgálata és ismerete a talajban elengedhetetlen feltétele a gazdaságos tápanyag-utánpótlásnak. A következőben bemutatjuk, hogy milyen lépésekben és hogyan épül fel a FarmFacts Hungary Kft. által végzett precíziós talajvizsgálat.

Ahhoz, hogy a talajmintavétel folyamata hatékony és sikeres legyen, lépésről-lépésre kell haladni. A következőkben bemutatjuk azt a 10 lépésből álló folyamatot, mely a menedzsment zónák lehatárolásától a vizsgálati eredményeknek a tápanyag-utánpótlásban történő felhasználásáig és annak dokumentálásáig tart.

1. Menedzsmentzónák lehatárolása TalkingFields térképek alapján

Azok a gazdálkodók, akik pontosan megismerték már a táblán belüli, eltérő termőképességű földterületeiket (ezt leginkább a TalkingFields Alaptérkép segítségével lehet feltérképezni), a TalkingFields Zónatérkép segítségével még nagyobb előnyre tehetnek szert, ugyanis pontosan meghatározhatóak lesznek a hasonló termőképességű területek.

A TF Zónatérkép az eltérő termőképesség alapján átlagosan 3 hektáros zónákká fogja össze a hasonló területeket, ezzel megalapozza a precíziós talajmintavételt.

2. Mintavételi terv elkészítése a NEXT Farming Pro programcsomagban

A táblakontúrok és a TalkingFields térképek importja után lehetőség nyílik a pontos mintavételi terv elkészítésére.

3. A mintavételi terv exportja tetszőleges eszközre a precíziós mintavételhez

Annak érdekében, hogy a táblán pontosan az előre kijelölt és elhatározott mintavételi pontokon történjen a talaj fúrása, GPS támogatással rendelkező eszközre kell exportálni a mintavételi tervet. Ez lehet laptop, táblagép vagy speciális terepi eszköz is.

4. Mintavétel WINTEX eszközökkel

A szántóföldi mintavétel jellemzően 30 cm-es mélységben történik, melyet WINTEX 2000 automata talajmintavevővel végzünk. Az így összegyűjtött minták azután a laboratóriumokba kerülnek a vizsgálati eredmények meghatározásához.

5. Laboreredmények importja a NEXT Farming Pro szoftvercsomagba

A laborból az elektronikus formában érkező talajvizsgálati eredményeket először is importálni kell a NEXT Farming Pro programba. Az eredmények a mintaszámok (menedzsmentzónák egyedi azonosítója) alapján kerülnek a automatikusan a megfelelő helyekre, ahol mind táblázatos, mind eloszlási térkép formájában megjeleníthetők.

6. Eloszlási térképek és összefoglaló mappa készítése a NEXT Farming Pro programcsomagban

A talajvizsgálati eredmények a precíziós mintavételnél különösen a térképi megjelenítésben látványosak és a megfelelő színskála (paletta) kiválasztásával nagyban segítik az értékek interpretálását.

7. Szaktanácsadás, különös tekintettel a kationcsere-kapacitás eredményeire

Természetesen a talajvizsgálati eredmények önmagukban a gazdálkodók nagy részénél több kérdést vetnek fel, mint amennyit megválaszolnak. Különösen így van ez, ha a bővített talajvizsgálaton túl, további paraméterek meghatározása is történt. Éppen ezért a konzultáció és a szaktanácsadás elengedhetetlen része a minőségi precíziós talajvizsgálatnak.

A CEC (Cation Exchange Capacity), azaz a kationcsere-kapacitás) az egyik kulcsinformációja a talajvizsgálatnak.. Ez az érték azt mutatja meg, hogy a talaj mekkora mennyiségű pozitív töltésű iont (kationt) képes megtartani, azaz megadja a talaj tápanyag megtartó és tápanyag leadó képességét. Ez a mutató felvilágosítást nyújt arról, hogy a talajban lévő tápanyagok mekkora hányada az, mely a növény számára mobilizálható és felvehető.

8. Kijuttatási (applikációs) térképek készítése a talajvizsgálati eredmények alapján

Minden mintavétel, minden laboreredmény csak annyit ér, amennyit hasznosítunk belőle. Éppen ezért a talajvizsgálati eredmények alapján végzett precíziós, változó mennyiségű tápanyag-utánpótlás kiemelten fontos. A NEXT Farming Pro programcsomag segítségével nagyon egyszerűen készíthetők el a talajvizsgálati eredményeken alapuló kijuttatási térképek, akár több táblára egyszerre is.

9. A kijuttatási (applikációs) térképek exportja a monitorok számára

A NEXT Farming Pro szoftver nemcsak shape (SHP) formátumban tudja a kijuttatási térképeket exportálni, hanem a legtöbb monitortípusra akár komplett feladatként is. Ennek különösen akkor látjuk a hasznát, ha arra is kíváncsiak vagyunk, hogy a szántóföldön mi történt a kijuttatási térképünkkel. Így az elvégzett munkák adatait is felhasználhatjuk.

10. A kijuttatott tápanyagok térképi és táblatörzskönyvi dokumentálása

Annak érdekében, hogy tisztán lássuk, mi is történt valójában a táblánkon, szükség van arra, hogy az elvégzett munkák adatait a munkagépek monitoriabiól, vagy azok felhő alapú alkalmazásaiból visszaolvassuk a NEXT Farming Pro programcsomagba. Így nemcsak tiszta képet és pontos feljegyzést kapunk a felhasznált anyagokról és más erőforrásokról, hanem megteremtjük az alapját a pontos dokumentálásnak, beleértve akár az elektronikus gazdálkodási napló (eGN) elkészítését is.

Összegzés

Ha szeretné tudni, hogy mi van a talajaiban és kíváncsi arra, hogyan valósíthatja meg a hatékony és gazdaságos tápanyag-kijuttatást, akkor érdemes a teljes precíziós talajmintavételi folyamatot körültekintően és megbízható hátterű szakértőkkel elvégezni!

Talajvizsgálati eredmények eloszlási térképen
crossmenuchevron-down