FarmFacts Hungary Kft.

Precíziós talajmintavétel

A talaj egy bonyolult rendszer, amelyben a kémiai, biológiai és fizikai folyamatok összhangja szükséges ahhoz, hogy a növényállomány akadálytalanul fejlődhessen és a legnagyobb hozamot produkálhassa. A legpontosabban precíziós talajmintavétel segítségével ismerhetjük meg földjeinket.

Miért szükséges a talajmintavétel?

A mai modern mezőgazdaságban a talaj tápanyagvizsgálata elengedhetetlen feltétele a gazdaságos tápanyag-utánpótlás meghatározásának, amely akkor lehet hatékony, ha a gazdaság sajátosságaihoz és egyedi igényeihez igazodik. Fontos a talajmintavétel pontos előkészítése is, hiszen csak egy előre megtervezett és tökéletesen végrehajtott GPS alapú precíziós mintavétel biztosíthat valóban reprezentatív talajmintát.

A hagyományos talajmintavétel korlátai

Hagyományos talajvizsgálat esetén a táblára egy négyzetrácsot vetítve 5 hektáros mintavételi zónákat alakítunk ki. Ez a módszer homogén termőképességű táblák esetében jól is működik, azonban ahogy azt minden gazdálkodó tapasztalhatta, igen ritka a homogén termőképességű tábla, a legtöbb táblában jobb és gyengébb termőképességű részek is vannak. Mivel a mintavételi zónák kialakításánál nem vesszük figyelembe a táblán belüli eltérő talajadottságokat, így gyakran egy zónába kerülhetnek jobb, közepes és gyengébb termőképességű területek is. Emiatt a zónára kapott átlageredmény nem alkalmas szakmailag megalapozott tápanyag-utánpótlás megtervezésére.

A precíziós talajvizsgálat előnyei

A precíziós talajvizsgálat nem attól precíziós, hogy rögzítjük a mintavételi pontok koordinátáit! A precíziós talajvizsgálat lényege, hogy már a mintavételi zónák kialakításánál is figyelembe vesszük az eltérő talajadottságokat, így egy zónába megközelítően azonos termőképességű területek kerülnek. Mivel a termőképesség és a tápanyag-ellátottság között szoros összefüggés van, a precíziós zónalehatárolás alapján végzett talajvizsgálat eredménye sokkal jobban reprezentálja az adott terület tényleges viszonyait, mint a hagyományos talajvizsgálat esetében, ezáltal kiválóan alkalmas a tápanyag-utánpótlás megtervezésére.

A hagyományos és precíziós zónalehatárolás közti különbséget jól szemlélteti a mellékelt ábra, amely a mintavételi zónákat a talaj termőképességét mutató TalkingFields alaptérképre vetítve mutatja (a piros szín a leggyengébb, a sárga szín a közepes, a zöld szín a legjobb termőképességű területeket jelzi). Látható, hogy míg a hagyományos talajvizsgálatnál szinte minden zónába kerülnek gyengébb és jobb termőképességű területek, addig a precíziós zónalehatárolás az azonos termőképességű területeket fogja össze egy zónába.

A megbízható talajmintavétel módszere

A helyspecifikus adatokon alapuló, 3 hektáros zónákat felölelő talajmintavétel és az ezt követő pontos laboranalízis a korszerű növénytermesztés egyik alapköve, hiszen a tápanyagutánpótlás tervezésének ez a kiindulási pontja. Az eredmények alapján megoldást tudunk találni arra, hogy a jobb adottságú területek kiaknázása mellett hogyan és miként van lehetőség a gyengébb részek feljavítására.

A precíziós talajmintavétel használatának előnyei

A precíziós talajvizsgálat számos előnyt tartogat használóinak és azoknak a gazdálkodóknak, akik ez alapján tervezik meg és hajtják végre földjeik tápanyag-utánpótlását.
Amennyiben részletesen megismerjük földjeinket és tisztában vagyunk vele, hogy az egyes táblák között milyen különbségek vannak, akkor ez alapján mindig pontosan és költséghatékonyan tervezhetjük meg, hogy mikor és termőföldjeink mely részére, mekkora mennyiségű tápanyagot célszerű kijuttatni.

Milyen területeken segít a talajmintavétel megteremteni a hatékonyabb gazdálkodást?

Számos területen használhatjuk fel a talajmintavétel eredményeit, amelyek külön-külön és együttesen is hatékonyabb és eredményesebb gazdálkodást biztosítanak.

Talajtermékenység értékelése és meghatározása

A talajmintavétel segítségével megállapítható a talaj tápanyag-ellátottsága, beleértve a nitrogén, foszfor, kálium, valamint a mikroelemek (pl. cink, vas, réz) szintjét. Ez alapján mindig a megfelelő mennyiségű tápanyagot juttathatjuk ki a földjeink minden részére.

Talajszerkezet ismerete

A mintavétel során kapott adatok segítenek megérteni a talaj szerkezetét, textúráját és pH-ját, amelyek befolyásolják a növények tápanyagfelvételét és növekedését.

Növényvédelmi intézkedések

A talajminták elemzése segíthet azonosítani a talajban található kártevőket, betegségeket vagy toxikus anyagokat. Az eredmények alapján pontos és célzott növényvédelmi intézkedéseket vezethetünk be.

Öntözés

A talaj nedvességtartalmának és vízmegtartó képességének megértése segíthet az öntözési tervek optimalizálásában, csökkentve a vízpazarlást és növelve a vízfelhasználás hatékonyságát.

Környezetvédelem

A talajmintavétel segít a talajszennyezés felderítésében és monitorozásában, így hozzájárulhat a környezetvédelmi intézkedések kialakításához és a talajminőség fenntartásához.

Terméshozam növelése

Az optimális tápanyagellátás révén javulhat a terméshozam, a növényállomány és a termés minősége, amely gazdasági előnyt biztosít a gazdálkodóknak.

Költséghatékonyság

A pontos talajanalízisnek köszönhetően elkerülhető a túlzott vagy nem megfelelő mennyiségű tápanyag-utánpótlás, amellyel komoly költségeket takaríthatunk meg.

Fenntartható gazdálkodás

A talaj állapotának rendszeres monitorozása és az adatok alapján történő gazdálkodás elősegíti a fenntartható földhasználatot, csökkentve a talajeróziót és a talajdegradációt.

A precíziós talajmintavétel 10 legfontosabb lépése a FarmFacts Smart Farming rendszerében

  1. Menedzsmentzónák lehatárolása a TalkingFields térképek alapján
  2. A mintavételi terv elkészítése a NEXT Farming Pro programcsomagban
  3. A mintavételi terv exportja tetszőleges eszközre a mintavételhez
  4. Talajmintavétel WINTEX automata mintavevőkkel
  5. Laboranalízis kationcsere kapacitás meghatározással, szaktanácsadással
  6. Laboreredmények importja a NEXT Farming Pro szoftvercsomagba
  7. Eloszlási térképek és mintavételi jegyzőkönyv készítése a NEXT Farming Pro programcsomagban
  8. Kijuttatási (applikációs) térképek készítése a talajvizsgálati eredmények alapján a NEXT Farming Pro szoftvercsomaggal
  9. A kijuttatási (applikációs) térképek exportja a monitorok számára (SHP, ISOXML stb.) formátumokban
  10. A kijuttatott tápanyagok térképi és táblatörzskönyvi dokumentálása a NEXT Farming Pro szoftvercsomaggal, a monitorok adatai alapján

Összegzés

Érdemes megismerni a talajt, amin gazdálkodunk, így nemcsak növényeink, hanem gazdaságunk is olyan előnyökhöz juthat, amely nemcsak a gazdálkodói tevékenységünkre, hanem a környezetre is pozitív hatással lesz.

TalkingFields térképek merev raszterrel és zónatérképpel
crossmenuchevron-down