FarmFacts Hungary Kft.

A differenciált tápanyag-utánpótlás előnyei

A differenciált tápanyag-utánpótlás a precíziós gazdálkodás alapvető módszere, amely lehetővé teszi a talaj és a növényállomány eltérő adottságainak és állapotának megfelelő mennyiségű műtrágya helyspecifikus alkalmazását.

Mit jelent a differenciált tápanyag-utánpótlás?

A differenciált tápanyag-utánpótlás azt jelenti, hogy a táblán belül eltérő mennyiségű tápanyagot juttattunk ki. A különbségek a talajvizsgálati eredményekből, biomassza és NDVI térképekből származó információk kiértékeléséből állnak össze.

A differenciált tápanyag-utánpótlás legfontosabb jellemzői

Azok a gazdálkodók, akik a precíziós gazdálkodás során differenciált tápanyag-utánpótlást alkalmaznak, olyan előnyökhöz juthatnak, amely a gazdaságuk és a tevékenységük hatékonyságát egyaránt növelik. Ezek közül emelünk ki itt néhányat.

Költséghatékonyság

Ezzel a módszerrel csökkenthető a kijuttatandó műtárgya mennyisége vagy emelkedik a várható hozam. Mindkét esetben csökken a fajlagos műtrágyaköltség.

Környezeti fenntarthatóság

A differenciált műtrágya kijuttatás csökkenti a környezet terhelését, mert a kijuttatás nem általános tapasztalaton vagy szokáson alapul, hanem mért adatokon, igazodva a növény valós igényeihez.

Adatalapú döntéshozatal

Az adatokból kinyert információk segítik a gazdálkodókat, hogy pontos és megbízható adatok alapján hozzanak döntéseket, például a talajminták, a hozamtérképek, és a növénymegfigyelési adatok felhasználásával.
A differenciált tápanyag-kijuttatás technológiája magában foglalhat GPS és GIS rendszereket, szenzorokat, drónokat és egyéb adatgyűjtő eszközöket, amelyek segítségével részletes térképeket és adatokat készíthetünk földjeinkről.

Pontosan ott trágyázni, ahol a föld azt igényli

Nagyon ritka az olyan tábla, mely homogén és mindenhol ugyanazzal a termelési potenciállal rendelkezik. A gyakorlati adatok azt mutatják, hogy a tápanyag-utánpótlás egyenletes kijuttatás mellett a tábla egy részén túlzott tápanyagellátást eredményez, míg a tábla területének másik részén tápanyaghiány alakul ki.
Éppen ezért a tápanyag-utánpótlást helyspecifikusan, a termelési potenciálnak megfelelően célszerű végezni, hogy a maximális eredményt érhessük el, mégpedig úgy, hogy a tápanyag-kijuttatás mindig az optimális szinten történik, környezetkímélően és fenntartható módon.

A differenciált tápanyag-utánpótlás előnyei

  • Nincs felesleges tápanyagkijuttatás az alacsonyabb termőképességű területeken
  • Megfelelő ellátottság a magas termőképességű területeken
  • A hozam és a minőség hosszú távú biztosítása
  • Egészséges és vitális növényállomány a megfelelő tápanyagellátásnak köszönhetően
  • Hatékony tápanyag-felhasználás
  • Környezetkímélő és fenntartható tápanyag gazdálkodás
  • Precíziós talajvizsgálat eredményeinek használata
  • Szenzoradatok felhasználása (N-szenzor, drón)
  • Távérzékelési adatok használata (műholdas térképek)

Összegzés

A helyspecifikus tápanyag-utánpótlás a precíziós gazdálkodás egyik kulcseleme. Segítségével a heterogén táblákon is biztosítható a növényállomány optimális tápanyagellátása.

rasztertérkép a táblán
crossmenuchevron-down