FarmFacts Hungary Kft.

Menedzsment zónák lehatárolása

A precíziós gazdálkodás ma már nemcsak a technikát és a hozzá kapcsolódó gépeket vagy eszközöket jelenti. A precíziós gazdálkodás egy egész folyamatot átölelő technológiáról szól, amely az adatgyűjtéssel kezdődik és különböző folyamatokon keresztül az elérhető legnagyobb eredménnyel zárul.

A precíziós gazdálkodásban gyakran használt fogalom a menedzsment zónák lehatárolása, azaz a táblán belüli, hasonló adottságú területek feltérképezése és mint a táblán belüli kezelési egység használata. A menedzsment zónák szerepe sok esetben túlértékelt, hiszen az általában 3 hektárnyi zónákkal szemben akár 100 négyzetméteres raszterekkel is dolgozhatunk.

Mik azok a menedzsment zónák?

A menedzsment zóna a precíziós gazdálkodás egyik területi alapegysége, amelynek lényege, hogy a táblán belül az eltérő adottságú (eltérő talajszerkezet, talajtextúra, eltérő tápanyag-ellátottság, gyomfertőzöttség stb.) „foltokat”, vagyis zónákat külön egységként kezeljük.

A táblán belüli különbségek figyelembevétele

A precíziós gazdálkodás alapja, hogy a táblát nem egyben, egyformán kezeljük, hanem különböző mérhető paraméterek alapján kisebb egységeket képezünk. Az egységek meghatározásánál elsődleges szempont, hogy az információ milyen felbontásban áll rendelkezésre. Így például TalkingFields alaptérképek, műholdas NDVI térképek esetén célszerű a 10 x 10 méter felbontás megtartása, hiszen itt minden összevonás rontja a pontosságot. Magyarul ez azt jelenti, hogy ilyen esetekben a kijuttatni kívánt vetőmag, műtrágya adagolása is raszterszinten ajánlott.
Miután a precíziós talajvizsgálat esetén általános a 3 hektáros zóna, így ebben az esetben értelemszerűen a kijuttatási terv (applikációs térkép) is ilyen méretre készül, hiszen egy paraméterre csak egy adatunk van a 3 hektárról.

Művelési zónák meghatározása

A precíziós növénytermesztés alapja a táblán belüli művelési zónák meghatározása, majd ezek művelési egységként való kezelése. A művelési, más néven menedzsment zónákra alapozott inputanyag kijuttatással el tudjuk érni, hogy táblánk minden egyes pontján az optimális szintű gazdálkodást folytassuk.

Milyen előnyei vannak a menedzsment zónák lehatárolásának?

A menedzsment zónák kétségkívül legnagyobb előnye, hogy egyszerűen, könnyen áttekinthetők és használhatók. Elkészítésük sem bonyolult: a TalkingFields Alaptérképekből egy algoritmus segítségével történik a TalkingFields Zónatérképek létrehozása, amelyek tartalmazzák a zónákat

Mire használjuk a zónatérképet?

A TalkingFields Zónatérképek elsődleges felhasználási területe a precíziós talajmintavétel. Bár a menedzsment zónákat technikailag lehet használni változó mennyiségű anyagkijuttatásra (műtrágya, vetőmag), de az ilyen kijuttatási térképekre sokkal jobbak a raszteralapú, nagyfelbontású egyéb TalkingFields térképek.

Mindkét TalkingFields térkép elérhető XML és SHP formátumban, tehát univerzálisan használhatók. A térképek elkészítése a táblakontúrok által lehatárolt területen alapul, csak és kizárólag műholdas adatok felhasználásával.

Összegzés

Ahhoz, hogy igazán hatékony és költséghatékony gazdálkodást valósíthassunk meg, fontos az egyes menedzsment zónák megismerése, feltérképezése és az így kapott információk alapján megtervezett, pontos és földjeink egyedi adottságaihoz igazodó gazdaságos tápanyag-utánpótlás.

Zónatérkép a számítógépen
crossmenuchevron-down