FarmFacts Hungary Kft.

Szenzorvezérelt gazdálkodás

A szenzorvezérelt gazdálkodás, mint a precíziós gazdálkodás egyik eleme, olyan módszer, amely a modern technológia és szenzorok használatára épül a termelési folyamatok optimalizálása érdekében.

Ennek a módszernek az alapja az, hogy a mezőgazdasági területekről részletes, valós idejű adatokat gyűjtenek, amelyek alapján pontosabban lehet irányítani és menedzselni a különböző gazdálkodói feladatokat és folyamatokat. 

Miben segíti a gazdálkodást a szenzorvezérlés? 

Adatgyűjtés és elemzés

A szenzorok folyamatosan gyűjtik az adatokat a környezetükből. Természetesen a legtöbb embernek rögtön a meteorológiai állomások jutnak az eszébe a szenzorokról. Ezek mérhetik a talaj nedvességtartalmát, hőmérsékletét és sótartalmát, valamint természetesen a levegő fizikai tulajdonságait. Levélnedvesség és napsugárzás szenzorokkal kiegészítve növényvédelmi előrejelzésre is használhatók. 

A szenzorok másik jelentős kategóriáját az NDVI érték meghatározásához szükséges N-szenzorok adják.

A szenzorok közé sorolhatjuk a műholdakon lévő eszközöket is, hiszen a mesterséges intelligencia használatával már gyomfelismerést és tőszámlálást is végezhetünk vagy az öntözést is vezérelhetjük.

Pontos beavatkozások

Az összegyűjtött adatok alapján a gazdálkodók pontosan meg tudják határozni, hogy hol és mikor van szükség beavatkozásra. Ilyen beavatkozás lehet például az öntözés, a műtrágyázás, növényvédő szerek alkalmazása vagy a betakarítás. 

Mivel az adatok helyspecifikusak, így lehetőség van a táblán belüli eltérő és egyedi igényekhez igazított beavatkozásokra is, elkerülve a túlzott vagy elégtelen kezeléseket.

Erőforrás-hatékonyság

A szenzorvezérelt gazdálkodás révén a gazdálkodók jobban kihasználhatják és gazdaságosabban tervezhetik és menedzselhetik a rendelkezésre álló erőforrásokat, mint például a vizet, a műtrágyát és növényvédő szereket. 

Ez nemcsak költséghatékonyabbá teszi a gazdálkodást, hanem környezetbarát megoldás is, hiszen csökkenti a felesleges vegyszerek használatát és minimalizálja a környezeti terhelést.

A termésminőség és a terméshozam javítása

precíziós gazdálkodás segítségével optimalizálható a növénytermesztés, ami elősegíti a magasabb hozamokat és a jobb minőségű termést. 

Az időjárási és környezeti feltételek folyamatos monitorozása lehetővé teszi a gazdálkodók számára, hogy azonnal reagáljanak a változásokra és megelőzzék a problémákat, így kiküszöbölhetők és megelőzhetők a káresemények és a nagyobb veszteségek.

Automatizáció és digitalizáció

A modern, gazdálkodásban használt gépek és berendezések sok esetben már automatizáltak és képesek a szenzorok által gyűjtött adatok alapján önállóan végrehajtani a szükséges műveleteket, amellyel gyorsíthatók és egyszerűsíthetők a mindennapi feladatok.

A szenzorvezérelt gazdálkodás egy olyan innovatív megközelítés a gazdálkodásban, amely a modern technológia és az adatelemzés révén segíti a gazdálkodókat abban, hogy fenntarthatóbb és hatékonyabb módon termeljenek.

Mire használhatjuk a szenzor adatait?

  • A tápanyagok és növekedésszabályzók optimalizált kijuttatása precíziós módon
  • Alacsonyabb költséggel és fenntarthatóbb módon gazdálkodhatunk
  • Előrejelezhető növénybetegségek megjelenése
  • Applikációs (kijuttatási) térképek készíthetők a szenzor adataiból
  • Valós idejű gépvezérlés (műtrágya, vegyszer)

Összegzés

Mind a gyakorlati felhasználók, mind a tudományos kutatások és a szántóföldi kísérletek is megerősítik, hogy a szenzorok használata a termésátlagot és a termény minőségét is jelentősen javíthatja, miközben a költségeket csökkenti és a környezetet is kíméli.

GreenSeeker szenzor aktív fényforrással
crossmenuchevron-down