A precíziós gazdálkodás a növénytermesztést tekintve elsősorban a talaj tápanyag-utánpótlásában, a talajművelésben, talajjavításban és a vetésben játszik fontos szerepet. A gazdálkodók hatékonyabban, költségkímélő módon, az input anyagokkal (vetőmag, műtrágya, növényvédő szer) takarékosan gazdálkodva, környezetkímélően termelhetnek és a különböző termelési folyamatok jóval hatékonyabbá válhatnak, ha használják a távérzékelés módszerét.
Mi az a távérzékelés?
A műholdas távérzékelési adatok központi elemei a precíziós gazdálkodásnak.
Mivel homogén tábla szinte nem létezik, ezért fontos módszer a műholdas távérzékelés, amelynek segítségével összegyűjtött adatok megbízhatóan adják vissza a táblán belüli különbségeket. Akár hosszú idősoros megfigyelésekről vagy a növényállomány pillanatnyi állapotáról van szó, a távérzékelés módszerével minden esetben megbízható és pontos adatokat nyerünk.
A távérzékelés előnyei
A távérzékelést a mezőgazdaságban megfigyelésre és felmérésre is használhatjuk. Egyből látható gyűjtött információkat is kaphatunk nap mint nap a növényállományunkról, pl. lombkoronavesztés (gyümölcsösök esetén), betegségek, kártevők vagy vadkár által okozott károkról. De ha átlépünk az emberi szem számára már láthatatlan tartományba, például az infravörösbe, már lehetőségünk nyílik szofisztikáltabb vizsgálatokra is, ahol akár faj szinten is megkülönböztethetünk növényzetet, így detektálva például a gyomok elterjedését a vizsgált területen.
Az adatok segítségével optimálisan megtervezhető a talajmintavétel, amellyel részletesen megismerhető a heterogenitás oka. A műholdas távérzékelési adatokkal egyszerűen és hatékonyan tervezhető a vetés, a műtrágyaszórás és a növényvédelem. Precíziósan, helyspecifikus kijuttatási mennyiségekkel javítható a növényállomány minősége úgy, hogy egyben a környezetet is kíméljük.
A hagyományos helyszíni felvételezésre alapuló felmérések költségigényesek, ezért a távérzékeléssel kombinált felmérés sokkal hatékonyabb és versenyképesebb módszer.
A precíziós technológiák segítségével a műtrágya-kijuttatás optimalizálható, előrejelzésre alapozva célzottan, biztonságosabban és hatékonyabban elvégezhetők a növényvédelmi kezelések.
Gyakorlati példák
A TalkingFields (TF) Alaptérkép több év több száz műholdas, távérzékelési felvételeinek statisztikai kiértékelésével készül, így lehetőség van mind az időjárás, mind a növény hatásainak kiszűrésére. Ennek köszönhetően a TF Alaptérkép a táblán belüli, statisztikailag igazolható, állandó és relatív biomassza különbségeket adja vissza. Így ez a térkép ideális alapinformáció a precíziós gazdálkodással kapcsolatos döntésekhez.
A TF Alaptérkép legfontosabb felhasználási területe a kijuttatási (applikációs) térképek készítése. Ezek a térképek lehetnek a változó tőszámú vetés, a precíziós tápanyag-utánpótlás és a növényvédelem térképei is, az alapinformációt minden esetben a TF Alaptérkép biztosítja, nagy területre és megbízhatóan.
A NEXT Térkép szerver modul naprakészen biztosítja a Sentinel műholdak által készített NDVI térképeket, amelyek a növényállomány pillanatnyi állapotát mutatják, így segítséget nyújtanak a nitrogén fejtrágyázás kijuttatási térképeinek elkészítéséhez.
Összegzés
A távérzékeléses technológia segítségével nagy terület felszíni tulajdonságait vizsgálhatjuk roncsolásmentesen. Az egyik legjobb, sok évtizede jelenlévő adatforrás a műholdas térképek.
A távérzékelési technikával gyűjtött adatok és információk összekapcsolhatók egymással és más adatbázisokkal is. Ehhez szükséges egy olyan farm-menedzsment szoftver, amely jól átláthatóan kezeli a különböző, egymással összevethető adatokat, amelyeket elemezve és egymással összevetve fontos információkhoz és hasznos adatokhoz jutunk, amely segít a döntéshozatalban.